Dziewczyny, które są dla mnie genialnym przykładem na to, że współczesne dziewczyny mają POWER – z energią i pasją realizują swoje projekty, dzieląc się sobą z innymi. Są dla mnie ogromną motywacją i cieszę się obserwując ich działania. Zadałam im kilka pytań, które mogą zainspirować również Ciebie!

„Zacznij zauważać swoje sukcesy i celebruj je”

Czym kierujesz się w życiu?

Wymienię kilka ważnych dla mnie zasad:

1. Staram się być proaktywna, brać odpowiedzialność za wszystko, co dzieje się w moim życiu. Nie załamuję rąk, szukam rozwiązań – działam z przekonaniem, że cokolwiek się w moim życiu dzieje, zawsze jestem w stanie coś zrobić, by polepszyć sytuację. Taka postawa nie zawsze jest prosta, ale daje poczucie wpływu i kontroli nad życiem.

2. Nie znoszę bylejakości – staram się dawać z siebie więcej, wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafię, na miarę swoich obecnych możliwości, umiejętności i wiedzy. Bliska jest mi myśl Philipa Chesterfielda: „Wszystko, co w ogóle warto robić, warto robić porządnie”.

3. Wierzę w swoją intuicję. Realizuję tylko te pomysły, które są zgodne z moimi wartościami oraz wywołują we mnie ekscytację.

4. Otaczam się ludźmi pozytywnymi, którzy mnie wspierają i we mnie wierzą.

5. Zaangażowanie, odpowiedzialność, lojalność, życzliwość, profesjonalizm – to wartości, które są dla mnie kluczowe przy podejmowaniu współpracy z innymi.

6. Last but not least: wierzę mocno w to, że „nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” (Janusz Korczak).

Skąd czerpiesz pomysły na kolejne projekty i motywację do działania?

Moje pomysły są kompilacją różnych doświadczeń i obserwacji. Inspiracje czerpię z bardzo różnych źródeł. Jestem zdania, że mądry człowiek potrafi coś wartościowego dla siebie wyciągnąć z każdej książki (nawet tej niewysokich lotów), wystąpienia, filmu, rozmowy, czy sytuacji. Staram się więc na co dzień stawać takim mądrym człowiekiem

Moje pomysły np. na kolejne kursy online nie biorą się oczywiście z powietrza – staram się odpowiadać na problemy i bolączki mojej społeczności proponując rozwiązania, które mogą im pomóc. Przydaje się tu umiejętność obserwacji oraz budowanie relacji. Gdy jestem blisko z ludźmi, rozmawiam, dowiaduję się, co ich trapi, jestem w stanie celniej odpowiedzieć na ich potrzeby. Chcę by to, co robię było dla innych wartościowe.

Skąd biorę motywację do działania? Z siebie. To w pierwszej kolejności. Jeśli decyduję się na realizację jakiegoś pomysłu, on musi mnie bezsprzecznie ekscytować, inaczej to nie ma sensu.

Oczywiście stan ekscytacji nie będzie trwał wiecznie – przychodzą gorsze momenty. Wówczas wspomagam się zewnętrznymi motywatorami. Ważną rolę odgrywają zaufane osoby, które wybieram na sprzymierzeńców moich pomysłów. Z takimi osobami spotykam się regularnie, omawiamy swoje pomysły i problemy, na jakie napotkamy, wspólnie szukamy rozwiązań, robimy burzę mózgów. Taki tandem wsparcia jest dla mnie teraz nieodłącznym elementem realizacji moich celów.

Gdybyś mogła porozmawiać ze sobą, gdy byłaś młodsza i jeszcze nie byłaś na swojej obecnej drodze, to jakich wskazówek byś sobie udzieliła?

Zacznij zauważać swoje sukcesy i celebruj je. Przestań czekać na idealny moment – on nigdy nie nadejdzie. Cokolwiek wielkiego sobie wymarzysz, już dziś jesteś w stanie zrobić choćby jeden mały krok w kierunku urzeczywistnienia tego pragnienia. Wykonaj go. Poczujesz wówczas prawdziwą moc. Nie martw się tak dużo. Szczególnie tym, co mogą pomyśleć, czy powiedzieć inni – na to nie masz wpływu. I zainteresuj się biznesem. Choć teraz wydaje się to nierealistyczne, to może być Twoja droga. Zresztą przekonaj się sama.

* Nad czym obecnie pracujesz?

Aktualnie pracuję nad drugą edycją projektu Wiosna Pomysłów. Jest to program online w formie emocjonującego wyzwania i mobilizującej do działania gry. Chcę by uczestnicy zadbali o swoje pomysły i zaczęli je realizować – jeszcze w tym roku. Ta jesień ma być lepszą wiosną. Wszystko po to, by to zakończyć rok z prawdziwym przytupem, poczuciem skuteczności w realizacji celów i dobrze wykorzystanego czasu.

Program jest wzbogacony o elementy znane z gier – chcę tym samym zachęcić uczestników do realizacji zadań (koniec z dumaniem, wymyślaniem, inspirowaniem się i podpatrywaniem innych!) i dlatego w kursie będzie możliwość zdobywania punktów za aktywność i wykonane zadania. Nie zabraknie oczywiście nagród!

Paulina Pamuła, twórczyni grupy Wszystkiego kreatywnego! i autorka bloga paulinapamula.pl