Nikt nie zmieni życia za Ciebie. Czy bierzesz odpowiedzialność za siebie? Za swoje marzenia i potrzeby? Jak budować w sobie postawę odpowiedzialną i co ona oznacza dla poczucia własnej wartości?

Tekst jest częścią wyzwania online Bądź Wilczycą w życiu! (marzec 2018). Na podstawie 6 filarów poczucia własnej wartości Nathaniela Brandena oraz Notesu Wilczycy


Jak często słyszysz narzekanie? Zarówno swoje, jak i innych, otaczających Cię osób. Wredny szef, przyjaciółka, która dzwoni tylko wtedy, gdy czegoś potrzebuje, brak towarzysza do podboju świata, wysokie rachunki i brak oszczędności – skargi zazwyczaj dotyczą tego, co zdaje nam się być poza naszą strefą wpływu.

Kto jednak ma wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w Twoim życiu? Jeżeli chcesz cieszyć się zdrowym poczuciem własnej wartości, musisz to być Ty sama. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Zacznijmy od tego, czym owa odpowiedzialność za siebie jest:

Odpowiedzialność za siebie przejawia się w aktywnym, a nie biernym podejściu do pracy (i życia). Gdy pojawia się problem, osoby odpowiedzialne za siebie pytają: „co mogę zrobić? Jakie działania mogę podjąć?”. Nie dogadzają sobie wyszukiwaniem alibi czy szukaniem winnych. Są zazwyczaj nastawieni na poszukiwanie rozwiązania.

– Nathaniel Branden

Poczucie kontroli nad swoim życiem

Chciałabym zaszczepić w Tobie myśl, że masz realny wpływ np. na:

  • swoje relacje,
  • pieniądze (i ich brak),
  • sposób, w jaki spędzasz swój czas,
  • swoje marzenia,
  • poczucie szczęścia.

Najtrudniejszą lekcją do przyjęcia i zaimplementowania było dla mnie przyjęcie odpowiedzialności za swoje pragnienia. Jeżeli jesteś ze mną od dłuższego czasu, to pewnie wiesz, że uwielbiam podróżować. Jestem w stanie zrezygnować z wielu innych spraw tylko po to, aby wyjechać na kilka dni i przeżyć jakąś małą przygodę. Długo jednak zmagałam się ze sobą i narzekałam na brak towarzysza podróży. Nie mogłam przecież komukolwiek nakazywać „Kup sobie bilet i jedziemy!”. W końcu dotarła do mnie prawda: Sama jestem odpowiedzialna za realizację swoich marzeń. Wówczas przyszły do mnie pytania o to, co mogę zrobić i na co mam wpływ.

Nikt nie ma obowiązku spełniać moich życzeń. Nie mam prawa dysponować niczyim życiem czy energią. Jeżeli mam pragnienia, ode mnie zależy odkrycie, jak je zaspokoić. Muszę wziąć odpowiedzialność za sformułowanie planu działania i jego realizację.

– Nathaniel Branden

Tak samo jesteśmy odpowiedzialne za swoje zachowanie wobec innych ludzi, składanych obietnic, za nasz sposób komunikowania się z innymi oraz wybór relacji, jakie utrzymujemy, inwestując swój czas i energię. Podobnie wygląda kwestia pracy, pieniędzy czy samego wykorzystywania czasu. Mamy wpływ, a tym samym powinnyśmy przyjąć odpowiedzialność za to, gdzie pracujemy,  i czy mądrze gospodarujemy naszymi finansami. Od Ciebie zależy również Twój poziom poczucia własnej wartości.

Poczucie własnej wartości nie jest darem, który możemy od kogoś dostać. Rodzi się wewnątrz nas. Bierne oczekiwanie na coś, co podniesie moją samoocenę, jest skazywaniem siebie na życie pełne frustracji.

– Nathaniel Branden

Pamiętaj, że odpowiedzialność za siebie to nie tylko zgrabne hasło, które ma nas motywować do osiągania swoich celów i większej produktywności. Odpowiedzialność to działanie ze świadomością konsekwencji swojego zachowania, ponoszenia tych konsekwencji – zarówno dobrych, jak i tych mniej przyjemnych.

Jak praktykować odpowiedzialność za siebie?

Zacznij od uświadomienia sobie, na co masz wpływ w swoim życiu, co mogłabyś zmienić, aby żyć szczęśliwiej. Możesz wypisać na kartce ważne dla siebie obszary życia, np. praca, związek, zdrowie czy rozwój. Zastanów się, jakie działania mogłabyś podjąć w każdym z tych obszarów, aby podnieść swój poziom satysfakcji z danego obszaru. Wybierz jedno z działań do zrealizowania w tym tygodniu. Jeżeli potrzebujesz, rozbij je na mniejsze kroki.

Podejmuj działania regularnie i bierz odpowiedzialność za ich konsekwencje. Szukaj kreatywnych rozwiązań zamiast tworzenia wymówek. I na koniec spróbuj dokończyć kilkukrotnie poniższe zdanie:

Gdybym miała w sobie gotowość i odwagę,
by wziąć pełną odpowiedzialność za siebie, to …

Powodzenia Wilczyco!


Jeżeli chciałabyś się spotkać, porozmawiać i popracować głębiej nad tematem poczucia własnej wartości, to zapraszam Cię na indywidualne, wilcze sesje coachingowe.