Czym jest życie świadome? Dlaczego jest ważne w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości? Jak możesz zacząć praktykę świadomego życia i na nowo poczuć swoją wartość w życiu?

Tekst jest częścią wyzwania online Bądź Wilczycą w życiu! (marzec 2018). Na podstawie 6 filarów poczucia własnej wartości Nathaniela Brandena oraz Notesu Wilczycy


Niemal wszystkie religie świata zapraszają nas do praktyki skupienia, a i na półkach Empiku niezachwianą pozycję mają pozycje „Hygge”, „Slow life”, „Uważność”, „Potęga teraźniejszości” i wiele innych książek o podobnej tematyce. Zastanawiałaś się kiedyś, skąd taka popularność medytacji, technik minfulness (uważności) i moda na „slow”?

Nie powiem Ci nic zaskakującego: Współczesny świat pędzi. Nie daje wytchnienia, wytrąca nasz organizm z toru naturalnego funkcjonowania, podaje nam ogromną dawkę bodźców i informacji. Przez to żyjemy na autopilocie. Bezrefleksyjnie pakujemy się w kłopotu, chociaż jakiś głosik z wnętrza podpowiadał nam, że może się tak skończyć… I tracimy na tym szacunek do samych siebie. Tracimy poczucie własnej skuteczności.

Nie możemy czuć się kompetentni i wartościowi, żyjąc w umysłowej mgle. Rozum jest dla nas podstawowym narzędziem w życiu. Jeżeli go zdradzimy, ucierpi poczucie naszej wartości.

– Nathaniel Branden

W jaki sposób zdradzasz swój umysł?

Jak często zdarza Ci się unikać faktów, które są dla Ciebie trudne, niewygodne, powodują spadek nastroju lub nie pasują do Twojej wizji świata? Np. wiem, że palenie mi szkodzi, a mimo wszystko sięgam po kolejnego papierosa. W miejscu papierosa możesz wstawić związek, pracę po godzinach (lub nudną pracę, która Cię nie cieszy) – wszystko to, co w perspektywie czasu pociągnie za sobą niekorzystne konsekwencje.

Twój rozum (intuicja) wie, że to, co robisz nie jest dla Ciebie dobre, a mimo to brniesz dalej, ignorując podszepty wewnętrznej mądrości. W ten sposób zawodzisz samą siebie! 

Dokonując tysięcy wyborów między myśleniem a niemyśleniem, między byciem odpowiedzialnym za rzeczywistość a unikaniem odpowiedzialności, określamy kim jesteśmy. Na poziomie świadomym rzadko pamiętamy o tych wyborach. Ale one sumują się w głębi naszej psychiki, a sumy tej doświadczamy jako poczucia własnej wartości. Jest ono bowiem reputacją, jaka mamy w swoich własnych oczach.

– Nathaniel Branden

Co oznacza świadome życie i jak zacząć praktykę?

Świadome życie można określić jako taki stan, w którym staramy się zdać sobie sprawę ze wszystkiego, co ma znaczenie w kontekście naszych działań (celów, wartości lub po prostu ogólnie – życia), oraz postępować zgodnie z tym, co wiemy. Sama świadomość miejsca, w którym znajdujemy się w życiu, nie jest wystarczająca. Należy działać – podążać za głosem wewnętrznej mądrości.

Dodatkowo świadome życie to mądre skupienie na tu i teraz, na prawdziwej obecności z zachowaniem szerszego kontekstu. Multitasking, obsesyjne zamartwianie się o przyszłość czy kompulsywne narzekanie z przeszłością w roli głównej trzeba pozostawić za drzwiami naszego życia. Doświadczaj, oddychaj pełną piersią, zamiast biegać w kółko i narażać się na płytki oddech współczesności!

Co konkretnie możesz zrobić?

Módl się lub medytuj.

Spróbuj technik mindfulness i ćwiczeń oddechowych.

Wsłuchaj się w siebie. Zapytaj: Co przed sobą ukrywam? I odpowiedz sobie szczerze.

W relacjach zbadaj czy to, co do Ciebie dociera to fakt, emocja czy Twoja interpretacja, dopiero wówczas reaguj.

Notuj codziennie, co u Ciebie.

Skontaktuj się ze swoim ciałem.

Stań oko w oko z prawdą i zacznij działać w zgodzie z tym, co wiesz.

 

Powodzenia Wilczyco!